Dokumenty urzędowe Instytutu Pamięci Narodowej
Katalog dokumentów urzędowych
Wydawane przez Instytut Pamięci Narodowej uwierzytelnione odpisy, wypisy, wyciągi i reprodukcje dokumentów wydawane przez Instytut Pamięci Narodowej na podstawie materiałów archiwalnych, sporządzonych przez osoby trzecie, które Instytut na podstawie upoważnienia ustawowego gromadzi, przechowuje i udostępnia są w postępowaniu sądowym o ochronę dóbr osobistych dokumentami urzędowymi, korzystającymi z domniemania prawdziwości (autentyczności) oraz w części zaświadczającej z domniemania zgodności z prawdą.
Moc zaświadczająca obejmuje jedynie istnienie oznaczonej treści materiałów archiwalnych, a nie jej zgodności ze stanem rzeczy. Ciężar udowodnienia, że stan faktyczny był inny obciąża zatem osobę, która zaprzecza prawdziwości dokumentu urzędowego (vide: wyrok SN z dnia 16 stycznia 2013 r., II CSK 208/02).
Wyrok SA w Łodzi z dnia 28 października 2015 r., I ACa 586/15
Standard: 4812 (pełna treść orzeczenia)
Uwierzytelnione odpisy, wypisy, wyciągi i reprodukcje dokumentów wydawane przez Instytut Pamięci Narodowej na podstawie materiałów archiwalnych, sporządzonych przez osoby trzecie, które Instytut na podstawie upoważnienia ustawowego gromadzi, przechowuje i udostępnia, są w postępowaniu sądowym o ochronę dóbr osobistych dokumentami urzędowymi, korzystającymi z domniemania prawdziwości (autentyczności) oraz w części zaświadczającej z domniemania zgodności z prawdą (art. 244 § 1 k.p.c.).
Moc zaświadczająca obejmuje jedynie istnienie oznaczonej treści materiałów archiwalnych, a nie jej zgodności ze stanem rzeczy.
Ciężar udowodnienia, że stan faktyczny był inny, obciąża zatem osobę, która zaprzecza prawdziwości dokumentu urzędowego (art. 252 k.p.c.).
Publikacja wydawnictw opartych na zgromadzonych materiałach archiwalnych, będąca realizacją badawczych i edukacyjnych funkcji Instytutu Pamięci Narodowej, wskazanych w art. 53 ustawy z dnia 18 grudnia 2006 r. o Instytucie Pamięci Narodowej (Dz.U. z 2007 r. Nr 63, poz. 424), mimo działania w ramach porządku prawnego, nie stanowi okoliczności bezwzględnie wyłączającej bezprawność naruszenia dóbr osobistych.
Wyrok SN z dnia 16 stycznia 2013 r., II CSK 208/12
Standard: 68319 (pełna treść orzeczenia)