Skarga o stwierdzenie niezgodność postanowienia o podziale majątku wspólnego z prawem (art. 424[1] § 1 k.p.c.)
Szczegółowe zagadnienia procesowe w sprawie o podział majątku Dopuszczalność skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w orzeczniczej praktyce
Do wykazania, że postanowienie o podziale majątku wspólnego jest niezgodne z prawem (art. 424[1] § 1 k.p.c.), nie wystarczy powołanie się na błąd rachunkowy w obliczeniach spłaty przysługującej jednemu z byłych małżonków; konieczne jest wykazanie, że ten błąd jest wynikiem rażącego naruszenia przepisów postępowania lub prawa materialnego.
Najpierw ustalić należy wartość netto majątku wspólnego przez odjęcie od wartości tego majątku wartość nakładów. Obliczony w ten sposób substrat majątku należy podzielić na dwie części, odpowiadające udziałom małżonków w majątku wspólnym i obliczyć wartość należnych dopłat przez porównanie wartości uzyskanych w rzeczywistości składników majątku z wysokością udziału w wartości netto majątku wspólnego, co sprawia, że małżonek, który otrzymał składniki majątku o większej wartości zobowiązany jest do dokonania spłaty ich wartości, przekraczającej jego udział. Następnie, od tak ustalonej wartości spłat należy odjąć wartość nakładów, co zapobiegnie ich podwójnemu rozliczeniu.
Wyrok SN z dnia 15 lutego 2012 r., I CNP 25/11
Standard: 69346 (pełna treść orzeczenia)