Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Naruszenie dobrego imienia wydawcy przez naruszenie dóbr osobistych dziennikarzy pism

Odpowiedzialność cywilna autora, redaktora i innej osoby na podstawie art. 38 Pr.Pras. Podmiotowy aspekt odpowiedzialności z tytułu naruszenia dóbr osobistych Dobra osobiste osób prawnych (art. 43 k.c.)

Jeżeli w wyniku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji lub nieuzasadnionych i poniżających czy zniesławiających  ocen dojdzie do naruszenia dobra osobistego dziennikarzy pisma wydawanego przez określoną osobę prawną, to uzasadnione jest także przyjęcie, że nastąpiło naruszenia dobrego imienia jako wydawcy.

Dla osoby prawnej prowadzącej działalność wydawniczą nie jest więc obojętne jak postrzegani są dziennikarze przygotowujący materiały prasowe zawarte w czasopiśmie przez nią wydawanym. Dla jej funkcjonowania jako wydawcy ma istotne znaczenie jacy dziennikarze związani są czasopismem wydawanym przez nią i jak są oni postrzegani przez czytelników. Ma to niewątpliwie wpływ na odbiór wśród czytelników materiałów prasowych przygotowywanych przez dziennikarzy, a tym samym wpływa na funkcjonowanie osobę prawnej jak wydawcy.

Wyrok SN z dnia 13 stycznia 2012 r., I CSK 790/10

Standard: 69328 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.