Wykazanie wysokości szkody dowodem z opinii biegłego
Zagadnienia procesowe związane z ustaleniem szkody i jej wysokości
Dla wykazania wysokości szkody może zachodzić potrzeba powołania dowodu z opinii biegłego z reguły dopiero po zakwestionowaniu przez stronę przeciwną dowodów na tę okoliczność w pozwie (zob. np. wyroki SN: z dnia 10 lipca 2008 r., III CSK 65/08; z 15 listopada 2012 r., V CSK 525/11).
W procesie kontradyktoryjnym na sądzie nie ciąży obowiązek wyjaśniania wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności ustalania z urzędu faktu wystąpienia szkody i jej wysokości
W sprawie należy każdorazowo ustalić, czy wskazane dowody były wystarczające do wykazania szkody w dochodzonej wysokości. Ocena w tym zakresie należy do Sądu, który jednak powinien jej dokonywać z uwzględnieniem okoliczności sprawy, w szczególności tego, czy w postępowaniu można uznać, iż szkodę i jej wysokość wykazano wiarygodnie.
Wyrok SN z dnia 11 sierpnia 2022 r., II CSKP 308/22
Standard: 69179 (pełna treść orzeczenia)
Przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego na okoliczność ustalenia wysokości szkody niejednokrotnie wymaga przedstawienia przez stronę dokumentów źródłowych, na których strona opiera twierdzenia o wystąpieniu szkody.
Dowód z opinii biegłego ma bowiem charakter szczególny. Nie służy on ustalaniu okoliczności faktycznych, lecz ich ocenie przez pryzmat wiadomości specjalnych. Nieodzowne jest zatem zebranie odpowiedniego materiału procesowego przed dopuszczeniem dowodu z opinii biegłego, na podstawie którego to materiału biegły mógłby dokonać stosownej oceny.
W sprawie o ustalenie wysokości szkody niezbędne jest z reguły dostarczenie przez stronę takiego materiału procesowego, który pozwoli biegłemu na dokonanie odpowiednich ustaleń.
Wbrew twierdzeniom powodów nie jest konieczne posiadanie wiadomości specjalnych do uznania, że obliczenie wysokości szkody poniesionej w wyniku ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej wymaga przedstawienia odpowiedniej dokumentacji księgowej. Jeżeli strona, na której spoczywa ciężar dowodu, dokumentacji takiej nie przedstawi, poniesie skutek prawny w postaci nieudowodnienia oznaczonych faktów, na podstawie których biegły dopiero mógłby sporządzić opinię przy wykorzystaniu wiadomości specjalnych.
Postanowienie SN z dnia 14 lipca 2020 r., I CSK 652/19
Standard: 69182 (pełna treść orzeczenia)