Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przewóz sukcesywny w Prawie przewozowym

Przewóz sukcesywny (art. 789 k.c.; art. 6 Pr.p., art. 34 CMR)

Art. 6 ust 3 Pr.przew., podobnie jak art. 789 § 2 k.c., odnosi się do roszczeń pomiędzy tzw. przewoźnikami sukcesywnymi, ponoszącymi solidarną odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie przewozu. 

W przypadku umowy przewozu przewidującej powierzenie wykonania przewozu innemu przewoźnikowi, ten ostatni może być podprzewoźnikiem na podstawie umowy zawartej z innym przewoźnikiem (art. 5 Pr.przew.), bądź jednym z dwóch lub więcej podmiotów, które na podstawie umowy z nadawcą wykonują świadczenie przewozowe (art. 6 Pr.przew.). 

W przypadku objętym dyspozycją art. 6 Pr.przew. chodzi o sytuację, w której przewóz jest wykonywany przez kilku przewoźników tej samej lub różnych gałęzi transportu na podstawie jednej umowy przewozu i jednego dokumentu przewozowego.

Art. 6 Pr.przew. nie znajduje zastosowania wówczas, gdy przewoźnik powierza wykonanie przewozu innym przewoźnikom na całej przestrzeni przewozu lub jej części. W takim przypadku zgodnie z art. 5 Pr.przew. ponosi on odpowiedzialność za czynności tych przewoźników (zwanych w doktrynie podprzewoźnikami, przewoźnikami faktycznymi lub podwykonawcami) jak za swoje własne. 

Wyrok SN z dnia 11 sierpnia 2022 r., II CSKP 308/22

Standard: 69176 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.