Moc dowodowa zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy
Obowiązek badań lekarskich pracownika (art. 229 k.p.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem stanowi jego niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy, a nie samo orzeczenie lekarskie o istnieniu takiej niezdolności, które jest jedynie dowodem podlegającym ocenie sądu pracy (zob. wyrok SN z dnia 20 października 2022 r. II PSKP 32/22).
Orzeczenie o zdolności lub niezdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku pracy jest jedynie dokumentem zawierającym oświadczenie wiedzy lekarza o stanie zdrowia pracownika determinującym jego zdolność (niezdolność) do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku i nie wiąże ono sądu pracy w ocenie zasadności dokonanego przez pracodawcę wypowiedzenia, gdyż to nie dokument w postaci tego orzeczenia, lecz spowodowana stanem zdrowia pracownika faktyczna niezdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, stanowi przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.
Tylko rzeczywiste istnienie przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy na określonym stanowisku jest uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, a nie błędne orzeczenie lekarskie wydane na podstawie art. 229 § 4 k.p.
W wyroku z dnia 9 marca 2011 r., I PK 29/10, Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że jeśli postępowanie dowodowe wykluczyło istnienie niezdolności do pracy w dacie wypowiedzenia umowy o pracę, to podana przyczyna wypowiedzenia okazała nierzeczywista i nie uzasadniała decyzji pracodawcy. Słuszności tej konkluzji nie podważa okoliczność, że postępowaniu pracodawcy nie można przypisać złej woli, czy niedochowania należytej staranności we wskazaniu nierzeczywistego powodu wypowiedzenia.
Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2023 r., III PSKP 29/22
Standard: 72353 (pełna treść orzeczenia)
Orzeczenie lekarskie wydane w trybie odwołania stwierdzające przeciwwskazania do pracy na określonym stanowisku podlega kontroli sądu pracy w ocenie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 45 § 1 w związku z art. 229 § 4 k.p. oraz § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 2067 z późn. zm.).
Wyrok SN z dnia 20 października 2022 r., II PSKP 32/22
Standard: 69161 (pełna treść orzeczenia)