Pojęcie wynajmującego na gruncie ustawy o ochronie prawa lokatorów
Słownik pojęć ustawowych (art. 2 u.o.p.l)
Na gruncie omawianej ustawy o.p.l. wynajmujący nie został w jakiś szczególny sposób zdefiniowany, co stwarza możliwość przyjęcia znaczenia w jakim on występuje w k.c.
Wynajmującym jest osoba, która zobowiązuje się oddać najemcy lokal do używania.
Ponieważ umowa najmu nie należy do czynności prawnych rozporządzających, lecz do zobowiązujących, do jej ważności nie jest konieczne, aby wynajmującemu przysługiwało prawo własności bądź jakiekolwiek inne do wynajmowanego lokalu.
Ustalenie, kto jest wynajmującym, ma znaczenie ze względu na jego odpowiedzialność wobec najemcy za mogące wystąpić zakłócenia, polegające na działaniach faktycznych lub na podnoszeniu roszczeń prawnych ze strony osób trzecich.
Niewykonanie przez wynajmującego ciążących na nim obowiązków może spowodować jego odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych według przepisów o wykonywaniu zobowiązań wynikających z umów.
Nadto w art. 664 k.c. przewidziana została odpowiedzialność wynajmującego z rękojmi za wady fizyczne i prawne rzeczy najętej. Odpowiedzialność ta została ukształtowana na takich samych zasadach jak w przypadku rękojmi sprzedającego za wady rzeczy sprzedanej. Zostaje wyłączona tylko w przypadku wiedzy najemcy o istnieniu wad lokalu w chwili zawierania umowy (art. 664 § 3 k.c.).
Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2006 r., IV CK 336/05
Standard: 68947 (pełna treść orzeczenia)