Właściwość sądu do rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu okręgowego o przedłużeniu stosowania środków tymczasowych wobec nieletniego odpowiadającego na podstawie art. 10 § 2 k.k.
Wiek odpowiedzialności karnej, odpowiedzialnośc karna nieletnich (art. 10 k.k.)
Sąd apelacyjny jest sądem właściwym do rozpoznania zażalenia na wydane przez sąd okręgowy postanowienie o przedłużeniu stosowania środków tymczasowych wobec nieletniego odpowiadającego w postępowaniu karnym na podstawie art. 10 § 2 k.k., zastosowanych na podstawie ustawy z dnia z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1700).
Art. 67 ust. 2 u.w.r.n., który określa, jakie przepisy ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich mają odpowiednie zastosowanie w postępowaniu w sprawach osób nieletnich pociągniętych do odpowiedzialności na przy zastosowaniu art. 10 § 2 k.k., nie wymienia art. 83 ust. 3 u.w.r.n., co każe przyjąć, że w razie przedłużenia w toku tego postępowania przez sąd okręgowy na podstawie art. 47 ust. 4 u.w.r.n. pobytu nieletniego, o którym mowa w ust. 3, w tym pobytu w schronisku dla nieletnich i zaskarżenia przez uprawniony podmiot wydanego przez ten sąd postanowienia, zażalenie jest rozpoznawane przy zastosowaniu przepisów Kodeksu postępowania karnego.
Wobec powyższego nie znajdując podstaw do przyjęcia, że w omawianym przypadku w grę wchodzi tzw. instancja pozioma i mając w polu widzenia art. 26 oraz art. 252 § 1 k.p.k. trzeba stwierdzić, że sądem odwoławczym właściwym do rozpoznania zażalenia wniesionego przez obrońcę nieletniego oskarżonego H. M. na postanowienie Sądu Okręgowego w Zielonej Górze o przedłużeniu stosowania wobec oskarżonego środka tymczasowego w postaci umieszczenia w schronisku dla nieletnich jest sąd apelacyjny. Przemawia też za tym wzgląd na to, by osoby odpowiadające przed sądem karnym mogły korzystać z tego samego modelu kontroli instancyjnej sprawowanej przez sąd wyższego rzędu (instancja pionowa) w razie stosowania środka polegającego na pozbawieniu wolności, bez względu na to, czy chodzi o środek zapobiegawczy czy tymczasowy.
Dodatkowo celowe będzie nadmienić, że na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich sądy apelacyjne kontrolowały instancyjnie decyzje sądów okręgowych o przedłużeniu umieszczenia nieletniego w schronisku dla nieletnich (zob. np. postanowienie SA w Rzeszowie z dnia 12 czerwca 2013 r., II AKz 70/13).
Postanowienie SN z dnia 3 marca 2023 r., I KO 3/23
Standard: 68799 (pełna treść orzeczenia)