Wniosek o powołanie biegłego w trakcie postępowania sprawach gospodarczych w celu wykazania wysokości szkody
Prekluzja materiału procesowego w sprawach gospodarczych (art. 458[5] k.p.c.)
W sprawie gospodarczej o odszkodowanie, o tym czy zaistniała potrzeba późniejszego zgłoszenia wniosków dowodowych decydują okoliczności i uwarunkowania związane z tokiem konkretnej sprawy, a przepisy o prekluzji dowodowej nie mogą być stosowane bez uwzględnienia przewidzianych w nich wyjątków. W takim postępowaniu dla wykazania wysokości szkody, potrzeba powołania dowodu z opinii biegłego w celu wykazania tej wysokości powstaje z reguły dopiero po zakwestionowaniu przez stronę przeciwną dowodów zgłoszonych na tę okoliczność w pozwie (por. np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 lipca 2008 r., III CSK 65/08).
Wyrok SN z dnia 15 listopada 2012 r., V CSK 525/11
Standard: 68629 (pełna treść orzeczenia)
W sprawie gospodarczej o odszkodowanie, w której nie ma ograniczeń dowodowych dotyczących wykazania wysokości szkody, potrzeba powołania przez powoda dowodu z opinii biegłego w celu wykazania tej wysokości powstaje z reguły dopiero po zakwestionowaniu przez pozwanego dowodów zgłoszonych na tę okoliczność w pozwie.
Powód jest co prawda zobowiązany zgłosić już w pozwie twierdzenia i stosowne dowody do wykazania swojego roszczenia, jednak z reguły nie można wymagać, by były to twierdzenia i dowody, które zakładają określoną obronę pozwanego i jego stanowiska w kwestii stosunku prawnego będącego podstawę roszczenia (wyrok SN z dnia 14 grudnia 2006 r., I CSK 322/06).
Podniesienie przez pozwaną w odpowiedzi na pozew oraz w kolejnych pismach procesowych zarzutów co do prawidłowości zapisów przedstawionych przy pozwie przez powódkę oraz opartych na nich wyliczeń dopiero wówczas stworzyło potrzebę ich weryfikacji innymi dowodami. W tej sytuacji zaoferowania w tym czasie dowodu z opinii biegłego nie można było uznać za spóźnione.
Wyrok SN z dnia 10 lipca 2008 r., III CSK 65/08
Standard: 68627 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 68628