Korzyść majątkowa lub osobista (albo ich obietnica) na gruncie przestępstwa płatnej protekcji
Płatna protekcja bierna (art. 230 k.k.)
Korzyść majątkowa lub osobista (albo ich obietnica) ma stanowić na gruncie przestępstwa płatnej protekcji motyw, decydujący o podjęciu się przez sprawcę pośrednictwa w załatwieniu sprawy. Z istoty rzeczy motyw ten musi pojawić się przed popełnieniem czynu.
Wynika to wyraźnie z użytego w treści art. 230 § 1 k.k. zwrotu „podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść (…) albo jej obietnicę”. Nie wystarczy więc dla realizacji znamion przestępstwa płatnej protekcji z art. 230 § 1 k.k. samo przyjęcie korzyści majątkowej (lub osobistej), czy też obietnicy takiej korzyści już po podjęciu się pośrednictwa w załatwieniu sprawy.
Postanowienie SN z dnia 28 lutego 2018 r., IV KK 223/17
Standard: 68529 (pełna treść orzeczenia)
Dla uznania, że zostały zrealizowane znamiona przestępstwa określonego w art. 230 § 1 k.k. koniecznym i wystarczającym jest – oprócz powoływania się na wpływy w rozumieniu tego przepisu i podjęcia się pośrednictwa w „załatwieniu” określonej sprawy – przyjęcie korzyści majątkowej lub jej obietnicy od osoby zainteresowanej załatwieniem sprawy, w zamian za jej załatwienie.
Nie ma znaczenia, czy korzyść majątkowa lub osobista jest dla osoby „pośredniczącej” w załatwieniu sprawy (ma stanowić jej wynagrodzenie za „pośrednictwo”), czy też jest przeznaczona dla osoby bezpośrednio „załatwiającej” daną sprawę (rola sprawcy ogranicza się w takim przypadku tylko do przekazania korzyści lub jej obietnicy).
Nie ma również znaczenia, czy osoba powołująca się na swoje „wpływy” rzeczywiście takowe we wskazanych instytucjach posiada.
Dla bytu przestępstwa określonego w art. 230 § 1 k.k. nie jest też koniecznym ustalenie, że sprawca działał „w celu” osiągnięcia korzyści majątkowej.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 27 października 2017 r., II AKa 235/17
Standard: 75801 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 75703