Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zakres zaskarżenia wyroku warunkowo umarzającego postępowanie i jego procesowe skutki (art. 425 i art. 447 k.p.k.)

Zakres apelacji (art. 447 k.p.k.) Zakres zaskarżenia i interes w zaskarżeniu (art. 425 k.p.k.) Warunkowe umorzenie postępowania (art. 66 k.k.)

Wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne może zostać zaskarżony w całości albo w części (art. 425 § 2 k.p.k.). Odpowiednie stosowanie do tego wyroku art. 447 § 1-3 k.p.k. oznacza, że zaskarżenie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne co do winy jest zaskarżeniem w całości (art. 447 § 1 k.p.k.). Zaskarżenie co do okresu próby ustalonego na podstawie art. 67 § 1 k.k. jest zaskarżeniem w części dotyczącej tego rozstrzygnięcia (art. 447 § 2 k.p.k.). Z kolei zaskarżenie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne co do jednego z elementów warunkowego umorzenia orzeczonych na podstawie art. 67 § 2 i 3 k.k. jest zaskarżeniem wyroku w części dotyczącej warunków warunkowego umorzenia (art. 447 § 3 k.p.k.).

Przepis art. 447 k.p.k. nie rozstrzyga zatem wyraźnie co do apelacji wniesionej od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne. Nie ulega przy tym wątpliwości, że wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne nie ma charakteru wyroku skazującego. Instytucja warunkowego umorzenia postępowania jest bowiem zaliczana do środków związanych z poddaniem sprawcy próbie (por. tytuł rozdziału VIII Kodeksu karnego).

Powyższe okoliczności uwzględniać musi wykładnia art. 447 § 1 – 3 k.p.k. odnośnie do warunkowego umorzenia postępowania karnego. 

Wyrok SN z dnia 9 marca 2023 r., III KK 621/22

Standard: 68483 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.