Zmiana przedmiotowa wniosku w postępowaniu nieprocesowym
Wszczęcie postępowania nieprocesowego (art. 506 k.p.c.) Przedmiotowa zmiana powództwa (art. 193 k.p.c. i art 383 k.p.c.) Zasada odpowiedniego stosowania przepisów o procesie w postępowaniu nieprocesowym
Kwestia zmiany przedmiotowej wniosku w postępowaniu nieprocesowym nie została uregulowana przepisem odrębnym, zgodnie z art. 13 § 2 k.p.c., do zmiany takiej, dokonanej w postępowaniu nieprocesowym, stosuje się odpowiednio przepisy o procesie, a więc art. 193 k.p.c.
W świetle art. 193 k.p.c. zmiana przedmiotowa powództwa (wniosku) polega bądź na zastąpieniu dotychczasowej podstawy faktycznej, przy zachowaniu niezmienionego żądania, bądź na zmianie żądania, przy zachowaniu niezmienionej podstawy faktycznej, bądź na zmianie obu tych elementów (por. m.in. SN z dnia 17 lipca 2008 r. II CSK 102/08). Polega więc na zmianie istotnych elementów powództwa (wniosku), wszystkich albo wybranych, w wyniku czego przeobrażeniu podlega żądanie wraz z podstawą faktyczną i prawną. Zawsze zatem zmiana powództwa i wniosku polega na zmianie jego istotnych elementów, a więc okoliczność, że zmiana żądania była istotna, a nawet „diametralna”, nie przesądza o jej niedopuszczalności.
Postanowienie SN z dnia 23 stycznia 2013 r., I CSK 298/12
Standard: 68301 (pełna treść orzeczenia)