Bezprawność czynu sprzecznego z zasadami współżycia społecznego lub dobrymi obyczajami bez naruszenia normy bezwzględnie obowiązującej

Bezprawność działania i zaniechania jako przesłanka odpowiedzialności deliktowej

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Czyn bezprawny w rozumieniu art. 415 k.c. to nie tylko czyn niezgodny z nakazami i zakazami wynikającymi z norm prawa pozytywnego, lecz także czyn pozostający w kolizji z nakazami i zakazami wynikającymi z norm moralnych i obyczajowych określanych jako "zasady współżycia społecznego" lub "dobre obyczaje".

W konsekwencji art. 415 k.c. pozwala na zapewnienie kompensacji tych uszczerbków w dobrach prawnych, które zostały spowodowane zachowaniami społecznie nieakceptowanymi i uznawanymi za naganne, nie można bowiem ograniczać możliwości kompensowania szkód tylko do tych przypadków, gdy ustawodawca przewidział możliwość określonego zachowania szkodzącego i ustanowił normę zakazującą go.

Wyrok SN z dnia 18 lipca 2019 r., I CSK 334/18

Standard: 45050 (pełna treść orzeczenia)

Bezprawność będąca przesłanką odpowiedzialności deliktowej przewidzianej w art. 415 k.c., nie ogranicza się do przypadków sprzeczności z ustawą (np. prawem karnym), ale obejmuje także sprzeczność z normami pozaustawowymi uznawanymi za powszechnie obowiązujące, do których odwołuje się pojęcie zasad współżycia społecznego (dobrych obyczajów).

Wyrok SN z dnia 6 lutego 2018 r. IV CSK 72/17

Standard: 16928 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 161 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17708

Komentarz składa z 148 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68239

Zobacz glosy

Komentarz składa z 77 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69840

Zobacz glosy

Komentarz składa z 49 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5171

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.