Zakaz niweczenia skutków połączenia po upływie 6 miesięcy od dnia połączenia (art. 497 § 2 k.s.h.)
Powództwo o uchylenie albo o stwierdzenie nieważności uchwały po dniu połączenia spółek (art. 509 k.s.h.) Łączenie spółek, przejęcie, inkorporacja (art 491 - 527 k.s.h.)
Uchwała o połączeniu spółek nie może zostać uchylona, gdy minie sześć miesięcy od wpisu połączenia do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Art. 497 § 2 k.s.h. zakazuje niweczenia skutków połączenia po upływie 6 miesięcy od dnia połączenia. Poprzez odesłanie do braków, o których mowa w art. 21 k.s.h., ustawodawca podkreśla, że nawet najdalej idące uchybienia wymogom ustawy, jakie stawia ona przy połączeniu nie mogą być podstawą uchylenia skutków połączenia.
W art. 21 k.s.h. mowa jest miedzy innymi o tym, że nawet taki brak jak to, iż nie zawarto umowy spółki, nie może być przyczyną jej rozwiązania przez sąd, gdy upłynie pięć lat od wpisania spółki do rejestru.
Odesłanie w art. 497 § 2 k.s.h. do braków, o których mowa w art. 21 k.s.h. przy jednoczesnym skróceniu okresu do sześciu miesięcy można rozumieć tylko w ten sposób, że po upływie tego okresu nie jest możliwe zniweczenie skutków połączenia, nawet gdyby okazało się że uchwała o połączeniu został pozbawiona skutków prawnych. Innymi słowy, gdy upłynie sześć miesięcy od połączenia, orzekanie o unieważnieniu lub uchyleniu uchwały połączeniowej nie jest możliwe, gdyż skutków połączenia nie można już usunąć.
Wyrok SN z dnia 7 grudnia 2012 r., II CSK 77/12
Standard: 68120 (pełna treść orzeczenia)