Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ciężar dowodu w sprawie o uchylenie uchwały wspólników (art. 249 k.s.h.)

Powództwo o uchylenie uchwały (art. 249 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Ciężar dowodu w zakresie okoliczności, od których zgodnie z art. 249 k.s.h. zależy zasadność powództwa o jej uchyleniu obciąża osobę, której przysługuje prawo wystąpienia z powództwem o uchylenie takiej uchwały (wyrok SN z 7 maja 2009 r., sygn. akt III CSK 315/08).

Skoro art. 249 k.s.h. stanowi, że zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały może być uchwała wspólników: sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika, to konieczne jest wykazanie przez powoda, oprócz przesłanki naruszenia przez uchwałę dobrych obyczajów, także co najmniej jednego z dwóch elementów wskazanych w drugim zdaniu koniunkcji: tego, że sporna uchwała godzi w interesy spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika. Taka wykładnia znajduje też potwierdzenie w wypowiedziach doktryny oraz orzecznictwa (np. wyrok SN z dnia 7 maja 2009 r., III CSK 315/08).

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 30 marca 2017 r., I ACa 902/16

Standard: 47926 (pełna treść orzeczenia)

Ciężar dowodu w zakresie okoliczności, od którego zgodnie z art. 249 k.s.h. zależy zasadność powództwa o jej uchyleniu, obciąża osobę, której przysługuje prawo wystąpienia z powództwem o uchylenie takiej uchwały.

Wyrok SN z dnia 7 maja 2009 r., III CSK 315/08

Standard: 67968 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.