Wypowiedzenie umowy o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami
Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (art. 179 - 183a u.g.n.)
Do umowy o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami ma odpowiednie zastosowanie art. 764[2] k.c.
Umowa o pośrednictwo określająca w taki sposób prawa i obowiązki stron jest najbardziej zbliżona do umowy agencyjnej uregulowanej w art. 758 – 764[9] k.c., chodzi w niej bowiem o dokonywanie czynności faktycznych, a nie prawnych, jak ma to miejsce w umowie zlecenia, a poza tym pośrednik działa samodzielnie i nie ma obowiązku stosowania się do zaleceń zlecającego, bezpośrednim celem jego działań nie jest wywołanie określonego skutku prawnego, lecz stworzenie warunków, w których zawarcie umowy jest możliwe z udziałem samych zainteresowanych, a prawo do wynagrodzenia nabywa tylko wtedy, gdy stworzone przez niego warunki doprowadzą do zawarcia umowy
Przewidziane w art. 764[2] § 1 k.c. uprawnienie do wypowiedzenia umowy agencyjnej ze skutkiem natychmiastowym jest normą bezwzględnie obowiązującą, w związku z czym uprawnienia tego nie można w umowie z góry wyłączyć. Dla oceny skuteczności wypowiedzenia na podstawie art. 764[2] § 1 k.c. istotna jest okoliczność, czy powstały materialnoprawne przesłanki jego zastosowania.
Bezpodstawne dokonanie wypowiedzenia nadzwyczajnego nie jest dotknięte sankcją bezskuteczności, wypowiadający naraża się jedynie na odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 471 k.c.
Wyrok SN z dnia 5 grudnia 2013 r., V CSK 33/13
Standard: 67637 (pełna treść orzeczenia)