Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skuteczność roszczenia z umowy deweloperskiej ujawnionego w księdze wieczystej przeciwko egzekucji prowadzonej z nieruchomości

Skuteczność praw i roszczeń obligacyjnych ujawnionych w księdze wieczystej (art. 17 u.k.w.h.)

Roszczenie z umowy deweloperskiej ujawnione w księdze wieczystej nie jest skuteczne przeciwko egzekucji prowadzonej z nieruchomości, gdyż wpis ostrzeżenia o wszczęciu takiej egzekucji nie oznacza powstania praw nabytych przez czynność prawną w rozumieniu art. 17 u.k.w.h.

Strona umowy deweloperskiej, której roszczenia zostały ujawnione ‎w księdze wieczystej, w toku postępowania egzekucyjnego z nieruchomości może skorzystać z pierwszeństwa zaspokojenia na podstawie art. 1025 § 1 pkt 5 k.p.c. obejmującego m.in. prawa ciążące na nieruchomości przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. Wcześniej prawa takie powinny zostać wymienione w protokole opisu i oszacowania (art. 947 § 1 pkt 3 k.p.c.), a ich wartość powinna zostać oszacowana przez biegłego (art. 948 § 1 w zw. z § 2 in fine k.p.c.). Prawa te wygasłyby z chwilą uprawomocnienia się postanowienia ‎o przysądzeniu własności, a na ich miejsce powstałoby prawo do zaspokojenia ‎z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji (art. 1000 § 1 k.p.c.). Wskazać należy również na odnoszący się expressis verbis do roszczeń wynikających z umowy deweloperskiej art. 1025 § 5 k.p.c., który m.in. przyznaje nabywcy lokalu korzystającemu z prawa do odstąpienia od umowy deweloperskiej taką samą ochronę, jaka przysługuje nabywcy, który od umowy nie odstąpił.

Wyrok SN z dnia 14 lipca 2022 r., II CSKP 521/22

Standard: 66981 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.