Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odprawy emerytalne i rentowe osób zarządzających w zakładowym układzie pracy (art. 241[26] § 2 k.p.)

Zakaz ustalania w układzie zakładowym warunków wynagradzania pracowników zarządzających (art. 241[26] § 2 k.p.) Odprawa w związku z przejściem na rentę lub emeryturę (art. 92 [1] k.p)

Odprawy nie mają charakteru wynagrodzeniowego. Należą one do kategorii innych świadczeń związanych z pracą. Co do tej kwestii orzecznictwo Sądu Najwyższego jest utrwalone, a doktryna zgodna. Znaczy to, że zakładowy układ zbiorowy pracy może regulować świadczenia tego rodzaju również dla osób zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy i nie pozostaje to w sprzeczności z regulacją art. 241[26] § 2 k.p. Odprawy przewidziane w układzie przysługują tym osobom na zasadach i w wysokości wynikających z jego postanowień, chyba że w odniesieniu do nich zastosowanie układu zostało wyraźnie wyłączone (por. m.in. SN z dnia 10 stycznia 2006 r., I PK 115/05).

Wyrok SN z dnia 2 sierpnia 2012 r., II PK 27/12

Standard: 66956 (pełna treść orzeczenia)

Odprawy, w tym odprawa rentowa, nie mają charakteru wynagrodzeniowego. Należą one do kategorii innych świadczeń związanych z pracą. Co do tej kwestii orzecznictwo Sądu Najwyższego jest utrwalone, a doktryna zgodna. Znaczy to, że zakładowy układ zbiorowy pracy może regulować świadczenia tego rodzaju dla osób zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy. Odprawy przewidziane w układzie przysługują tym osobom na zasadach i w wysokości wynikających z jego postanowień, chyba że w odniesieniu do nich zastosowanie układu zostało wyraźnie wyłączone.

Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2006 r., I PK 115/05

Standard: 66954 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.