Procesowe skutki zgłoszenia wniosku restytucyjnego
Wniosek restytucyjny w trybie art. 338 k.p.c.
Zgłoszenie wniosku restytucyjnego nie powoduje wszczęcia nowego procesu, lecz oznacza przeistoczenie procesu. W ten sposób dochodzi do zmiany przedmiotu ochrony sądowej. Staje się nim także roszenie o zwrot spełnionego, lub wyegzekwowanego świadczenia lub o przywrócenie poprzedniego stanu, przy częściowym odwróceniu ról procesowych. Pozwany w zakresie rozpoznawanego wniosku staje się stroną czynną, a powód zajmuje pozycję obronną. Wniosek nie jest jednak sposobem wytoczenia nowego procesu i w rezultacie nie mają do niego zastosowania przepisy o pozwie. Niemniej w zakresie żądania objętego wnioskiem powstaje stan sprawy w toku (za wyrokiem SN z dnia 6 czerwca 2001 r., V CKN 1240/00).
Wyrok SN z dnia 22 marca 2006 r., III CSK 30/06
Standard: 66884 (pełna treść orzeczenia)
Wniosek restytucyjny nie jest sposobem wytoczenia nowego procesu, nie mają do niego zastosowania przepisy o pozwie.
Wystąpienie o zwrot świadczenia jest dochodzeniem roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia i w konsekwencji w zakresie żądania objętego wnioskiem powstaje stan sprawy w toku.
Mieszany charakter restytucji wymaga – w zakresie podstaw i zasad orzekania – stosowania przepisów prawa materialnego i prawa procesowego, dlatego od orzeczenia uwzględniającego lub oddalającego wniosek przysługuje apelacja bądź kasacja, w zależności od tego, który sąd orzekał w tym przedmiocie.
Zgłoszenie wniosku restytucyjnego nie powoduje wszczęcia nowego procesu, lecz oznacza przeistoczenie się procesu. W ten sposób dochodzi do zmiany przedmiotu ochrony sądowej. Staje się nim roszczenie o zwrot świadczenia przy częściowym odwróceniu ról procesowych; pozwany w zakresie rozpoznawanego wniosku staje się stroną czynną, a powód zajmuje pozycję obronną.
Wyrok SN z dnia 6 czerwca 2001 r., V CKN 1240/00
Standard: 66885 (pełna treść orzeczenia)