Zmiana żądania w wypadku zmiany rodzaju współuprawnienia do rzeczy
Rozszerzenie żądania, zmiana powództwa w postępowaniu apelacyjnym (art. 383 k.p.c.)
W wytoczonej przez małżonka przeciwko drugiemu małżonkowi sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej przez wpis prawa własności nieruchomości na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej – jeżeli po wydaniu sądu pierwszej instancji nieruchomość ta stała się w wyniku rozwodu stron współwłasnością w częściach ułamkowych – w postępowaniu apelacyjnym dopuszczalna jest zmiana żądania polegająca na żądaniu uzgodnienia treści księgi wieczystej przez wpis prawa własności nieruchomości w częściach ułamkowych (art. 383 k.p.c.).
Zmiana charakteru współuprawnienia powódki i pozwanego do lokalu jest wyłącznie wynikającą ex lege konsekwencją ustania wspólności ustawowej małżeńskiej, tak więc nie doszło do pogorszenia sytuacji prawnej pozwanego (por. uchwała SN z dnia 21 czerwca 2001 r., III CZP 16/01).
Wyrok SN z dnia 16 marca 2016 r., IV CSK 276/15
Standard: 66778 (pełna treść orzeczenia)
Zmiana żądania zgłoszonego w sprawie o uzgodnienie stanu ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym - w wypadku kiedy jest wynikiem zmiany rodzaju współuprawnienia -może więc polegać na żądaniu, aby ujawniony został aktualny rodzaj praw do nieruchomości.
Wyrok SN z dnia 21 marca 2014 r., IV CSK 396/13
Standard: 66779 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 66780