Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nałożenie grzywny na podstawie art. 594 k.s.h. jako sprawa z zakresu prawa osobowego (art. 519[1] § 1 k.p.c.)

Odpowiedzialność członka zarządu z tytułu zaniechań czynności wbrew obowiązkowi (art. 594 k.s.h.)

Sprawa o nałożenie przez sąd rejestrowy na podstawie art. 594 § 1 pkt 4 k.s.h. grzywny na członka zarządu, który uniemożliwia wykonanie czynności rewizyjnych biegłemu, nie jest sprawą z zakresu prawa osobowego (art. 519[1] § 1 k.p.c.).

Kwalifikacja spraw według ich rodzaju oznaczonego w art. 519[1] § 1 k.p.c. powinna uwzględniać systematykę kodeksu postępowania cywilnego, a w wypadku spraw rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym, uregulowanych poza kodeksem postępowania cywilnego należy posługiwać się pojęciami określającymi poszczególne działy prawa. Do prawa osobowego zaliczyć należy przepisy regulujące kwestie dotyczące zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych osób fizycznych i prawnych.

W ramach kompetencji pomocniczo-nadzorczych sądu rejestrowego i sądu orzekającego w trybie nieprocesowym, dotyczących działania osób prawnych i ich organów, za sprawę z zakresu prawa osobowego można uznać jedynie sprawę, której rozstrzygnięcie bezpośrednio decyduje o istnieniu osoby prawnej lub jej zdolności do czynności prawnych.

Postanowienie SN z dnia 18 stycznia 2017 r., V CZ 89/16

Standard: 66630 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.