Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wygaśnięcie zobowiązania w skutek niemożności złożenia oświadczenia w celu usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych (art. 24 § 1 k.c. z art. 475 § 1 k.c.)

Niemożność następcza świadczenia (art. 475 k.c.) Środki ochrony prawnej dóbr osobistych (art. 24 i art. 448 k.c.)

Wygaśnięcie – w wyniku następczej niemożliwości wykonania (art. 475 § 1 k.c.) – obowiązku dłużnika złożenia oświadczenia przewidzianego w art. 24 § 1 zdanie drugie k.c. nie stoi na przeszkodzie ponownemu wystąpieniu przez wierzyciela przeciwko dłużnikowi o złożenie oświadczenia usuwającego skutki naruszenia dóbr osobistych w formie i treści możliwej do wykonania. 

W odniesieniu do tytułu wykonawczego, z którego wynika obowiązek złożenia przez dłużnika oświadczenia, o którym mowa w art. 24 § 1 k.c., w celu usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych, niemożliwość złożenia tego oświadczenia - powodująca zgodnie z art. 475 § 1 k.c. wygaśnięcie zobowiązania - oznacza tylko tyle, że gaśnie obowiązek określony w tytule wykonawczym. Ponieważ nie prowadzi to do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych uprawnionego wierzyciela nie traci on prawa do ponownego wystąpienia z żądaniem przeciwko naruszycielowi jego dóbr osobistych o zobowiązanie do złożenia przez niego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej, ale innej niż określonej w tytule wykonawczym pozbawionym wykonalności formie, usuwającego skutki naruszenia dóbr osobistych.

Wyrok SN z dnia 16 listopada 2018 r., I CSK 636/17

Standard: 66369 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.