Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia referendarza

Dopuszczalność skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w orzeczniczej praktyce Czynności referendarza w postępowaniu cywilnym (art. 47[1] k.p.c.)

Orzeczenie referendarza sądowego nie podlega zaskarżeniu skargą o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Zgodnie z art. 424[1] k.p.c. skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia przysługuje, z zastrzeżeniem art. 424[1a] § 1 k.p.c., od wyroku sądu drugiej instancji, a w szczególnych przypadkach określonych w art. 424[1] § 2 - wyroku sądu pierwszej instancji - kończących postępowanie w sprawie, jeżeli przez wydanie wyroku stronie została wyrządzona szkoda.

A contrario od innych prawomocnych orzeczeń wydanych w procesie skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia nie przysługuje. Odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej przez takie orzeczenia można dochodzić bez uprzedniego stwierdzenia niezgodności orzeczenia z prawem w postępowaniu wywołanym wniesieniem skargi, chyba że strona nie skorzystała z przysługujących jej środków prawnych (art. 424[1b] k.p.c.).

Postanowienie SN z dnia 10 sierpnia 2018 r., I CNP 26/18

Standard: 66355 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.