Skuteczność odwołania wniesionego przez jednego ze współuczestników wobec innych współuczestników

Zasada samodzielnego działania współuczestnika w imieniu własnym (art. 73 § 1 k.p.c.) Zasady postępowania odwoławczego

Współuczestnik sporu niebędący współuczestnikiem jednolitym nie może wnieść zażalenia na orzeczenie sądu drugiej instancji o uchyleniu zaskarżonego wyroku i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania w zakresie odnoszącym się do pozostałych współuczestników

Postanowienie SN z dnia 25 stycznia 2019 r., IV CZ 84/18

Standard: 66289 (pełna treść orzeczenia)

Z zasady samodzielności wynika, że środek odwoławczy wniesiony przez jednego ze współuczestników materialnych niejednolitych nie jest skuteczny wobec innych. Wyjątki w tym zakresie zostały wyraźnie przewidziane w ustawie, jak choćby w art. 73 § 2 k.p.c. dotyczącym współuczestnictwa jednolitego, czy art. 570 k.p.c. pozwalającym na wszczęcie postępowania opiekuńczego z urzędu.

Uchwała SN z dnia 9 czerwca 2017 r., III CZP 21/17

Standard: 66290 (pełna treść orzeczenia)

Środek odwoławczy wniesiony przez jednego z współuczestników niejednolitych nie może wywrzeć skutku wobec innych. Tak samo należy ocenić sytuację, w której zarzut nieważności postępowania zgłosił w kasacji współuczestnik sporu w interesie innego, nie działającego, a występującego po jego stronie uczestnika i gdy zarzut ten odnosi się do postępowania dotyczącego tego uczestnika.

Wyrok SN z dnia 8 lutego 2000 r., II UKN 384/99

Standard: 66291 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.