Postępowanie dowodowe w zakresie ustalenia wynagrodzenia za ustanowioną służebność drogi koniecznej

Wynagrodzenie za ustanowienia za potrzebnej służebności drogowej (art. 145 § 1 k.c.)

Do ustalenia wysokości należnego na podstawie art. 145 § 1 k.c. wynagrodzenia za ustanowioną służebność drogi koniecznej nie zawsze niezbędny jest dowód w postaci operatu sporządzonego przez biegłego rzeczoznawcę; w niektórych przypadkach przydatne i wystarczające może być przeprowadzenie innych dowodów.

Usytuowanie nieruchomości na obszarze rolniczym może przemawiać za uznaniem opinii biegłego sądowego z zakresu rolnictwa za odpowiedni dowód na potrzeby ustalenia wysokości wynagrodzenia należnego właścicielom nieruchomości obciążonej.

Sąd orzekając z urzędu na podstawie art. 145 § 1 k.c. o wynagrodzeniu za ustanowienie służebności drogi koniecznej jest zobowiązany do przeprowadzenia wszelkich dowodów przydatnych do prawidłowego ustalenia wysokości tego wynagrodzenia (zob. w szczególności postanowienie SN z dnia 14 lutego 2008 r., II CSK 517/07).

Niewątpliwie niejednokrotnie niezbędny do ustalenia wysokości należnego na podstawie art. 145 § 1 k.c. wynagrodzenia za ustanowioną służebność drogi koniecznej jest dowód w postaci operatu sporządzonego przez biegłego rzeczoznawcę (zob. postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2012 r., I CSK 242/12). W niektórych jednak przypadkach do prawidłowego ustalenia wysokości tego wynagrodzenia przydatne i wystarczające może się okazać przeprowadzenie innych dowodów, w tym dowodów z opinii biegłych innych specjalności.

Według art. 278 § 1 k.p.c., sąd może zasięgnąć opinii biegłego, jeżeli wyłoni się potrzeba skorzystania z wiadomości specjalnych. Czy i z jakiej dziedziny są one niezbędne do rozstrzygnięcia sprawy, każdorazowo ocenia sąd na tle okoliczności danego przypadku (zob. np. wyrok SN z dnia 10 maja 2017 r., I CSK 294/16).

Postanowienie SN z dnia 17 stycznia 2019 r., IV CSK 525/17

Standard: 66273 (pełna treść orzeczenia)

Ustalenie wysokość należnego wynagrodzenia i wskazanie kryterium, w oparciu o które powinno ono zostać ustalone, wymaga zweryfikowania przy pomocy dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego, sporządzonej z uwzględnieniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.

Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2012 r., I CSK 242/12

Standard: 66275 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 199 słów. Wykup dostęp.

Standard: 66277

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.