Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Perpetuatio fori (art. 15 § 1 k.p.c.) w razie przedmiotowej zmiany powództwa

Perpetuatio fori (art. 15 § 1 k.p.c.) Przedmiotowa zmiana powództwa (art. 193 k.p.c. i art 383 k.p.c.)

Prawidłowym postępowaniem po zmianie powództwa, innej niż jego ograniczenie czyli częściowe cofnięcie pozwu, jest nadanie biegu pismu zawierającemu zmianę tak jak pierwotnemu pozwowi, ‎i dopiero z chwilą doręczenia pozwanemu tego pisma powstaje stan zawisłości sprawy. Jednakże naruszenie tych reguł nie może automatycznie oznaczać nieważności postępowania.

Postanowienie SN z dnia 29 listopada 2023 r., III CZ 77/23

Standard: 76479 (pełna treść orzeczenia)

Wystąpienie z nowym roszczeniem zamiast roszczenia dotychczasowego oznacza, że jest to nowa sprawa. Badaniu powinny zatem podlegać wszystkie przesłanki umożliwiające jej rozpoznanie na chwilę dochodzenia nowego roszczenia zamiast dochodzonego wcześniej. Wynika to pośrednio także z art. 193 § 3 k.p.c., który określa m.in. skutki wystąpienia przez powoda z nowym roszczeniem zamiast roszczenia pierwotnego. 

Przedstawione rozumowanie znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego, według którego zmiana powództwa, polegająca na zastąpieniu roszczenia dotychczasowego nowym roszczeniem, stanowi zgłoszenie nowego powództwa z równoczesnym dorozumianym cofnięciem poprzedniego

Postanowienie SN z dnia 21 lutego 2019 r., I CSK 105/18

Standard: 66198 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.