Wypowiedzenie udziałów w spółce z o.o.; wyjście wspólnika ze spółki
Utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 151 k.s.h.)
W przepisach kodeksu spółek handlowych brak jest w odniesieniu do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością mechanizmu pozwalającego wspólnikowi na wyjście ze spółki.
W nauce, dostrzegając niedogodności wynikające z braku stosowanej regulacji, wskazuje się na taką dopuszczalność w razie zastrzeżenia prawa wypowiedzenia udziału w umowie spółki, nie ma natomiast jasności poglądów, gdy umowa spółki nie przewiduje takiego uprawnienia. Można wskazać, że postuluje się albo skorzystanie z ogólnych uregulowań kodeksu cywilnego w zakresie możliwości wypowiedzenia stosunku prawnego spółki i z przepisów k.s.h. w drodze analogii w zakresie następstw takiego wypowiedzenia, co do udziałów i kapitału zakładowego, co jednak, jak się podkreśla, wymaga wykształcenia odpowiedniej linii orzeczniczej albo de lege lata wykluczając taką koncepcję, oczekuje się interwencji ustawodawcy.
Niezależnie od koncepcji, zważywszy, że przedmiotem procesu jest powództwo oparte na podstawie z art. 271 pkt 1 k.s.h., nie budzi wątpliwości, że regulacja ta nie może być postrzegana jako wprost mechanizm wyjścia wspólnika ze spółki, wówczas, gdy straci on zainteresowanie, również ze względów finansowych, uczestnictwem w spółce.
Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2018 r., II CSK 207/17
Standard: 65950 (pełna treść orzeczenia)
Celem gospodarczym opcji put nie jest zwykła sprzedaż udziałów dla osiągniecia zysku, ale przede wszystkim wyjście ze spółki w odpowiednim z punktu widzenia sprzedającego momencie.
Wyrok SN z dnia 11 marca 2016 r., I CSK 161/15
Standard: 65951 (pełna treść orzeczenia)