Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skarga kasacyjna podpisana i wniesienia przez zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich

Podmiotowy zakres uprawnionych do wniesienia skargi kasacyjnej

Według przepisów ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (jedn. tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147 ze zm.), skuteczne prawnie jest podpisanie i wniesienie skargi kasacyjnej przez zastępcę Rzecznika.

Zarzut postawiony skardze kasacyjnej przez pozwanego, że pochodzi ona od osoby nieuprawnionej, jako podpisana przez zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich, czego nie przewiduje ustawa z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (jedn. tekst Dz.U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147 ze zm., dalej ustawa o RPO) nie jest uzasadniony.

Wprawdzie w niektórych wypowiedziach doktryny prezentowane jest tego rodzaju stanowisko, jak pozwanego, ale nie wynika ono ani z samej ustawy o RPO, ani z przepisów k.p.c., ani też z regulacji wewnętrznych, w myśl których Statut Rzecznika Praw Obywatelskich przewiduje wykonywanie zadań Rzecznika przy pomocy zastępców. Pogląd pozwanego o ich powoływaniu tylko do czynności organizacyjno-technicznych Biura Rzecznika przeczy racjonalnym zasadom organizacji funkcjonowania urzędu państwowego, także ze względu na charakter wniesienia skargi kasacyjnej, inicjującej tylko postępowanie, a nie je rozstrzygającej. Nie wymaga ono zatem osobistego działania Rzecznika, z wyłączeniem zastępcy, w sytuacji upoważnienia do takich działań przez Rzecznika.

Wyrok SN z dnia 13 listopada 2014 r., V CSK 29/14

Standard: 65744 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.