Świadczenie zgodnie z zasadami współżycia społecznego w związkach konkubenckich (art. 411 pkt 2 k.c.)
Spełnienie świadczenia czyniącego zadość zasadom współżycia społecznego (art. 411 pkt 2 k.c.) Rozliczenie konkubinatu na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu
Słuszne świadczenie stanowi np. dostarczanie środków utrzymania osobie, z którą świadczący pozostaje w bliskim związku osobistym, np. konkubenckim. Jak trafnie podniesiono w literaturze, przy wspólnocie konkubenckiej należy jednak "unikać generalizacji i twierdzeń, że wszystkie świadczenia (lub ich większość) w ramach wspólnoty konkubenckiej są należne, czy też zgodne z zasadami współżycia społecznego.
W okolicznościach sprawy chociażby ze względu na stosunkowo szybki rozpad po remoncie budynków związku konkubenckiego z jednej strony oraz zakres i duże koszty poniesione przez powoda na ten cel, art. 411 ust. 2 k.c. nie powinien mieć zastosowania (por. np. powołane już wyroki Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2017 r., V CSK 198/16 i z dnia 20 grudnia 2006 r., IV CSK 272/06).
Niesformalizowanie związku konkubenckiego przez zawarcie związku małżeńskiego, czy też niewyrażenie zgody na zakup nieruchomości na współwłasność oraz niezawarcie umowy co do czynionych nakładów na remont budynków na nieruchomości drugiego z konkubentów to fakty, nienaruszające normy zawartej w art. 5 k.c.
Wyrok SN z dnia 21 marca 2018 r., V CSK 215/17
Standard: 65169 (pełna treść orzeczenia)
Nie znajduje uzasadnienia stanowisko skarżącej, że nie osiągnięcie celu przez strony zostało zawinione przez powoda, co uzasadnia zastosowanie art. 5 k.c. i 411 pkt 2 k.c. Nie sposób bowiem jest uznać, że sytuacja rozliczeniowa pomiędzy konkubentami winna korzystać z ochrony poprzez zasady współżycia społecznego. Poza ustaleniem, że konkubinat przestał funkcjonować w związku odejściem powoda do innej kobiety, brak jest okoliczności wskazujących na istnienie skutków takiego stanu rzeczy nakazujących w sferze majątkowej poszukiwania i stosowania tak wyjątkowej regulacji. Nie czyni tego ustawodawca w odniesieniu do małżonków, a więc tym, bardziej nie sposób jest uznać, że rozliczenia w ramach konkubinatu mogą zostać wyłączone z powodu zawinienia w jego rozpadzie.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 18 sierpnia 2013 r., I ACa 504/13
Standard: 17163