Zastrzeżenia inwestora do umowy z podwykonawcą (art. 647[1] § 2 zd. 2 k.c.)
Odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy (art. 647[1] k.c.)
Inwestor może, po przedstawieniu mu umowy zawartej przez wykonawcę z podwykonawcą oraz dokumentacji dotyczącej wykonania robót nią objętych, nie zgodzić się na zawarcie tej umowy przez zgłoszenie na piśmie sprzeciwu lub zgłosić zastrzeżenia, zgodnie z art. 647[1] § 2 zdanie drugie k.c.
Zgłoszenie na piśmie zastrzeżeń zobowiązuje inwestora do uzasadnienia, obejmującego przyczyny ich wysunięcia oraz określenia ich wpływu na realizację umowy.
O ile skuteczne zgłoszenie sprzeciwu wyłącza odpowiedzialność inwestora, o tyle zgłoszenie zastrzeżeń wprost takiego skutku nie wywołuje.
Jeżeli zastrzeżenia dotyczą postanowień umowy, które nie odnoszą się do kwalifikacji podwykonawcy, zakresu przedmiotowego umowy, rozmiaru ustalonego wynagrodzenia, a mogą być wyeliminowane, czy też w ich miejsce mogą wejść postanowienia uzgodnione w umowie inwestora z wykonawcą albo także w innych dokumentach, stanowiących integralne części obu umów, istnieje możliwość przyjęcia, że nie doszło do wyłączenia zgody.
Inwestor nie jest pozbawiony możliwości żądania złożenia przez wykonawcę wyjaśnień dotyczących zarówno podwykonawcy, jak i postanowień umowy.
Wiedza inwestora o przedmiocie i potrzebach realizacyjnych inwestycji z udziałem podwykonawcy, właściwie chroni jego interesy. W razie podejmowania przez inwestora czynności wskazujących na akceptowanie realizowania inwestycji przez podwykonawcę, okoliczności konkretnej sprawy mogą prowadzić do uznania, że mimo zgłoszenia zastrzeżeń, zgoda inwestora wyrażona została w sposób dorozumiany.
Wyrok SN z dnia 21 sierpnia 2014 r., IV CSK 733/13
Standard: 64953 (pełna treść orzeczenia)