Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Połączenie spółek przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) (art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h)

Łączenie się spółek przez przejęcie lub zawiązanie nowej spółki (art. 492 k.s.h.

Wyświetl tylko:

Jak wynika z art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., połączenie spółek może być dokonane m.in. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Z kolei z art. 493 § 2 k.s.h. wynika, że połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej oraz że wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej.

Wyrok SN z dnia 4 marca 2016 r., I CSK 218/15

Standard: 64858 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Przepis art. 492 § 1 pkt. 1 k.s.h. określa sposoby łączenia się spółek, w tym przez przejęcie (inkorporację), polegające na przeniesieniu całego majątku jednej spółki, zwanej spółką przejmowaną na inną spółkę, zwaną spółką przejmującą za udziały lub akcje, która spółka przejmująca wydaje wspólnikom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej. Skutkiem takiego połączenia jest łącznie :

1) przejście praw i obowiązków spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w drodze sukcesji uniwersalnej ( art. 494 § 1 k.s.h.),

2) dotychczasowi wspólnicy (akcjonariusze) spółki przejmowanej stają się wspólnikami (akcjonariuszami) spółki przejmującej (art. 494 § 4 k.s.h.),

3) utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przejmowaną, która bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego zostaje wykreślona z rejestru przedsiębiorców (art. 493 § 2 k.s.h).

Wyrok SO w Słupsku z dnia 11 kwietnia 2014 r., IV Ca 117/14

Standard: 8482 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 205 słów. Wykup dostęp.

Standard: 67268

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.