Choroba uniemożliwiająca prowadzenie spraw spółki jako okoliczność wyłączającą winę w niezgłoszeniu wniosku o upadłość
Przesłanki egzoneracyjne członka zarządu spółki z o.o. (art. 299 § 2 k.s.h) Odpowiedzialność członka zarządu z tytułu zobowiązań o charakterze publicznoprawnym
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Tylko choroba uniemożliwiająca prowadzenie spraw spółki może stanowić okoliczność wyłączającą winę w przypadku niezgłoszenia we właściwym czasie wniosku upadłościowego.
Nie ma podstawy do wyłączenia winy, jeżeli w trakcie choroby członek zarządu miał realną możliwość podjęcia działań zmierzających do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania spółki. W sytuacji, gdy członek zarządu pomimo dolegliwości chorobowych, czynnie sprawował swą funkcję, nie może skutecznie powoływać się na zły stan zdrowia, by uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki.
W orzecznictwie dominuje pogląd, iż o braku winy, o którym mowa w art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej, w sytuacji niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości można mówić jedynie wtedy, gdy członek zarządu spółki, przy zachowaniu wszelkiej należytej staranności podczas prowadzenia jej spraw, wniosku takiego nie złożył z przyczyn od niego niezależnych. Dla wykazania przesłanki egzoneracyjnej nie wystarczy subiektywne poczucie braku winy w niezgłoszeniu wniosku o upadłość. Brak takiej winy jest kategorią obiektywną i można się na niego powoływać jedynie w sytuacji, gdy członek zarządu nie miał żadnych możliwości prowadzenia spraw spółki, a brak tych możliwości wynikał z przyczyn od niego całkowicie niezależnych (np. obłożna choroba) (por. wyrok NSA z dnia 28 marca 2018 r., II FSK 817/16 oraz wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2012 r., I FSK 385/1).
Wyrok SN z dnia 23 czerwca 2022 r., I USKP 107/21
Standard: 64573 (pełna treść orzeczenia)
Okoliczności faktyczne, z których wynika, że członek zarządu przebywał na zwolnieniu lekarskim, a kontrolę nad spółką w tym czasie przejęła inna osoba, nie mają żadnego wpływu na prawidłowość oceny dokonanych ustaleń dotyczących spełnienia przesłanki pełnienia funkcji członka zarządu w okresie, w którym upływały terminy płatności za zobowiązania podatkowe spółki, za które orzeczono jego odpowiedzialność.
Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2019 r., II FSK 2893/17
Standard: 64572 (pełna treść orzeczenia)
Winy nie wyłącza choroba członka zarządu, jeśli miał on możliwość podjęcia działań zmierzających do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania spółki w tym okresie. Trzeba jednak pamiętać, że wina jest zjawiskiem rozgrywającym się w obszarze decyzyjnym, a więc w sferze świadomości i woli. Wszelkie zakłócenia występujące w tym zakresie mogą stanowić negatywną przesłankę przypisania winy osobie, której zarzuca się obiektywnie niewłaściwe postępowanie. Stan zdrowia psychicznego członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zatem wyłączać jego winę w niezgłoszeniu we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub niewszczęciu postępowania układowego.
Wyrok SN z dnia 4 lutego 2011 r., II UK 225/10
Standard: 64571 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 64575 (pełna treść orzeczenia)