Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Doręczania pism pełnomocnikowi przy pomocy portalu informacyjnego w czasie stanu zagrożenia epidemicznego (art. 15zzs[9] ust. 2 zd. 1 u.cov. w zw. z art. 15zzs[9] ust. 1 zd. 1 u.cov.)

Sposoby doręczania ze względu na adresata (art. 133 k.p.c.)

Z art. 15zzs9 ust. 2 zd. 1 u.cov. w zw. z art. 15zzs9 ust. 1 zd. 1 u.cov. wynika, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w braku możliwości wykorzystania systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, sąd doręcza adwokatowi, radcy prawnemu, rzecznikowi patentowemu lub Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej pisma sądowe poprzez umieszczenie ich treści w systemie teleinformatycznym służącym udostępnianiu tych pism (portal informacyjny). Datą doręczenia pisma jest w takim wypadku data, w której odbiorca zapoznał się z jego treścią (art. 15zzs[9] ust. 3 zd. 1 u.cov.), a w razie braku takiego zapoznania się pismo uznaje się za doręczone po upływie 14 dni od dnia umieszczenia pisma w portalu informacyjnym (art. 15zzs[9] ust. 3 zd. 2 u.cov.).

Z wykładni językowej przywołanych przepisów wynika jednoznacznie, że w razie niezapoznania się przez adresata z treścią pisma sądowego umieszczonego w portalu informacyjnym, dla uznania tego pisma za doręczone znaczenie ma jedynie fakt umieszczenia go w tym portalu. 

Ustawodawca nie powiązał skutków prawnych z wysłaniem pełnomocnikowi lub otrzymaniem przez niego e-mailowego powiadomienia o umieszczeniu nowego dokumentu w systemie teleinformatycznym. Wysyłanie takie w praktyce ma miejsce – w razie wyrażenia przez pełnomocnika woli otrzymywania powiadomień – w celu ułatwienia pełnomocnikom uzyskania informacji o nowym piśmie sądowym i podejmowania adekwatnych czynności procesowych. Pozostaje ono jednak wyłącznie przejawem wykorzystania faktycznych możliwości technicznych, którymi dysponuje system teleinformatyczny, bez prawnego uzależnienia skutków w sferze doręczeń pism sądowych od tego, czy i kiedy nastąpiło wysłanie powiadomienia lub otrzymanie go przez pełnomocnika strony. 

Przydawanie powiadomieniu znaczenia innego niż informacyjne nie znajduje podstaw w treści przepisów normujących tryb doręczania pism przy pomocy portalu informacyjnego.

jasne rezultaty wykładni językowej nie mogą zostać zniweczone przez uwzględnienie aspektów funkcjonalnych, gdyż oczekiwane przez skarżącego szerokie rozumienie pojęcia „umieszczenie w portalu” podważyłoby podstawowy walor przyjętego rozwiązania, konieczny do realizacji celu wykorzystania systemu teleinformatycznego. Doręczenie pisma sądowego zwykle ma doniosłe znaczenie z uwagi na powiązanie z nim rozpoczęcia biegu terminu ustawowego lub sądowego do dokonania przez stronę postępowania (lub innym podmiot) określonej czynności procesowej. Data doręczenia musi być zatem pewna, aby nie powstały wątpliwości, kiedy rozpoczyna się bieg ww. terminów, a w konsekwencji – czy strona zachowała termin do dokonania odpowiednich czynności, czy też, wobec niezachowania terminu, sąd lub przewodniczący powinni podjąć dalsze adekwatne działania w sprawie.

Postanowienie SN z dnia 27 stycznia 2022 r., III CZ 70/22

Standard: 64459 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.