Zastrzeżenie odszkodowania za zachowanie tajemnicy zawodowej po ustaniu umowy o obsługę prawną
Umowa oświadczenie usług prawnych
Zastrzeżenie w umowie o obsługę prawną odszkodowania dla radcy prawnego za zobowiązanie się do postępowania po ustaniu obowiązywania tej umowy zgodnie z ustawowym obowiązkiem zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym dowiedział się on w związku z udzieleniem pomocy prawnej, jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i tym samym nieważne (art. 58 § 2 k.c.).
Odszkodowanie to stanowiłoby w istocie wynagrodzenie za zaniechanie, do którego powodowie byli już zobowiązani z mocy ustawy, w ramach obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. Zastrzeżenie za to zaniechanie wynagrodzenia należy uznać za pozostające w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego i tym samym - jak trafnie podniesiono w skardze kasacyjnej - nieważne z mocy art. 58 § 2 k.c.
Uzyskanie wynagrodzenia za to zaniechanie oznaczałoby osiągnięcie przez powodów korzyści majątkowej z tytułu zobowiązania się do zachowania, które jest nie tylko ustawowym, ale zarazem podstawowym obowiązkiem radcy prawnego, łączącym się ściśle z istotą jego zawodu. Ustawowy obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, obejmujący nie tylko - nieograniczony w czasie -zakaz ujawnienia informacji, ale i skorzystania z nich w interesie własnym lub osoby trzeciej, jest nierozerwalnie związany z tym, że radca prawny wykonuje zawód zaufania publicznego.
Nie można zaakceptować czerpania przez radcę prawnego korzyści z zaciągnięcia zobowiązania zbieżnego z ustawowym obowiązkiem wyrażającym istotę zawodu radcy prawnego jako zawodu zaufania publicznego; stanowiącego gwarancję prawidłowego wykonywania tego zawodu, przede wszystkim w interesie klienta.
Wyrok SN z dnia 19 czerwca 2015 r., IV CSK 590/14
Standard: 64336 (pełna treść orzeczenia)