Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Status rzekomego pełnomocnika (gestora) dokonującego bez zlecenia czynności prawnej w imieniu innej osoby

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia; negotiorum gestio (art. 752 k.c.) Rzekomy pełnomocnik; fałszywy pełnomocnik; falsus procurator (art. 103 k.c.)

W płaszczyźnie zewnętrznej, ze względu na dokonywanie przez gestora czynności prawnych w imieniu zainteresowanego bez umocowania, gestor powinien być traktowany, jako falsus procurator w rozumieniu art. 103-104 k.c.

Wyrok SN z dnia 8 listopada 2016 r., III CSK 368/15

Standard: 64221 (pełna treść orzeczenia)

Podmiot, który prowadząc bez zlecenia sprawy innej osoby dokonał czynności prawnej w jej imieniu, ma zatem status rzekomego pełnomocnika. Podjęta przez niego w imieniu tej osoby czynność prawna jednostronna jest więc nieważna (art. 104 k.c.), a zawarta przez niego w imieniu tej osoby umowa -dotknięta bezskutecznością zawieszoną, dlatego stanie się ona skuteczna o tyle tylko, o ile zostanie przez tę osobę potwierdzona (art. 103 § 1 i 2 k.c.); w okolicznościach konkretnego przypadku potwierdzenie, o którym mowa w art. 756 k.c., wywierające zgodnie z tym przepisem jedynie skutek pomiędzy prowadzącym sprawy i osobą, której sprawy są prowadzone, może być jednocześnie - gdy nie stoją temu na przeszkodzie przepisy o formie (art. 63 § 2 k.c.) - uznane za potwierdzenie w rozumieniu art. 103 § 1 k.c. odnoszące skutek wobec osoby trzeciej - strony umowy zawartej przez prowadzącego cudze sprawy bez zlecenia.

Jeżeli zaś prowadzący bez zlecenia sprawy innej osoby rozporządzi jej prawem jak swoim, rozporządzenie to odniesie skutek wtedy tylko, gdy osoba ta zaakceptuje to rozporządzenie lub gdy ziszczą się przesłanki nabycia w dobrej wierze od nieuprawnionego (zob. w szczególności art. 169 k.c.).

Wyrok SN z dnia 17 kwietnia 2015 r., III CSK 272/14

Standard: 64220 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.