Działanie bez zlecenia we własnym imieniu z bezpośrednim skutkiem dla siebie; zastępca pośredni
Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia; negotiorum gestio (art. 752 k.c.) Zastępstwo pośrednie
Jeżeli prowadzący cudze sprawy bez zlecenia działa jako zastępca pośredni, to wszystkie czynności wykonuje we własnym imieniu i z bezpośrednim skutkiem dla siebie.
Postanowienie SN z dnia 18 maja 2017 r., III CZP 12/17
Standard: 64229 (pełna treść orzeczenia)
Oparcie instytucji negotiorum gestio na konstrukcji zastępstwa pośredniego powoduje, iż skutki działań nie mogą dotyczyć bezpośrednio sfery praw i obowiązków zainteresowanego. Oznacza to, iż korzyść uzyskana przez gestora wchodzi bezpośrednio do jego majątku i takie też konsekwencję miałoby orzeczenie sądu wydane w stosunku do osoby trzeciej. S
koro gestor nie ma kompetencji do dokonywania czynności wchodzących w obręb prowadzonej przez niego sprawy w imieniu własnym na rachunek osoby zainteresowanej, ma obowiązek wydać osobie, której sprawę prowadzi wszystko, co przy jej prowadzeniu uzyskał (art. 753 § 2 k.c.).
Jeżeli zatem między gestorem, a osobą trzecią nie istnieje odrębne źródło zobowiązania mogące stanowić podstawę świadczenia (np. umowa), prowadzący cudze sprawy bez zlecenia nie ma uprawnienia do dochodzenia przed sądem, jako zastępca pośredni roszczeń przeciwko osobie trzeciej. W rezultacie w płaszczyźnie zewnętrznej funkcja legitymizacyjna negotiorum gestio, będzie realizowana, tylko w razie potwierdzenia czynności przez osobę zainteresowaną, a nie będzie uzasadniała skuteczności czynności dokonanej z osobą trzecią.
Wyrok SN z dnia 8 listopada 2016 r., III CSK 368/15
Standard: 64219 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 64218