Zadośćuczynienie na rzecz osoby pozostającej w stanie wegetatywnym na skutek „śpiączki mózgowej”
Zadośćuczynienie i jego wysokość w razie rozstroju zdrowia na tle konkretnych stanów faktycznych
Osoby niezdolne do odczuwania krzywdy (por. wyrok SA w Lublinie z 10 stycznia 2002 r., I ACa 576/01) nie powinny nigdy – ze względu na zasadę równości – zostać pozbawione ochrony kompensacyjnej. Na rzecz prezentowanego stanowiska przemawia przede wszystkim tendencja do obiektywizacji dóbr osobistych i potrzeba skutecznej ochrony każdej osoby.
Wyrok SN z dnia 21 września 2022 r., I NSNc 75/21
Standard: 67160 (pełna treść orzeczenia)
Do oceny krzywdy doznanej przez osobę pozostającą w stanie wegetatywnym na skutek „śpiączki mózgowej” i wysokości zadośćuczynienia należy przyjąć kryteria obiektywne. Brak wewnętrznych odczuć cierpień fizycznych i psychicznych, poczucia nieprzydatności i niemożności korzystania z życia nie może prowadzić do pozbawienia takiej osoby zadośćuczynienia.
Powódka na skutek doznanych obrażeń utraciła sprawność umysłową i fizyczną, co pozbawiło ja szans na normalne życie zdając na opiekę i pomoc osób trzecich. Rokowania na zmianę tego stanu rzeczy są niepomyślne, a powódka narażona jest na dalsze komplikacje zdrowotne i schorzenia zwiększające już doznane w długotrwałym procesie leczenia cierpienia. Prowadzona rehabilitacja służy utrzymaniu powódki w niepogorszonym stanie i zapobieganiu dalszym powikłaniom lecz nie doprowadzi do poprawy jej stanu zdrowia. Będąc u progu dorosłego życia powódka bezpowrotnie utraciła szanse na realizację planów i zamierzeń życiowych związanych z dalszą nauką, pracą posiadaniem rodziny, pozbawiona została wszelkich przyjemności życiowych.
Kwota 700 000 zł. przedstawia dla powódki ekonomicznie odczuwalną wartość i spełnia kompensacyjną funkcję zadośćuczynienia, a jednocześnie jest utrzymana w rozsądnych granicach odpowiadających aktualnym warunkom i przeciętej stopie życiowej społeczeństwa. Dalej idące żądanie powódki, w świetle powyższych kryteriów ocenić należy jako wygórowane.
Wyrok SN z dnia 16 kwietnia 2015 r., I CSK 434/14
Standard: 64021 (pełna treść orzeczenia)