Roszczenia i kolejność ich dochodzenia w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania
Zasady, przesłanki, podstawy odpowiedzialności kontraktowej (art. 471 k.c.)
Naruszenie zobowiązania nie zawsze uprawnia wierzyciela do żądania naprawienia szkody na podstawie art. 471 i nast. k.c., gdyż roszczenia oparte na tym przepisie mają charakter zastępczy.
W sytuacji niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania w pierwszej kolejności wierzycielowi służy roszczenie o wykonanie zobowiązania w naturze. Dopóki strony łączy więź zobowiązaniowa, a świadczenie jest możliwe do spełnienia – wierzycielowi przysługuje przede wszystkim roszczenie o wykonanie zobowiązania czyli spełnienie świadczenia przez dłużnika zgodnie z treścią zobowiązania.
Wyrok SN z dnia 25 lutego 2015 r., IV CSK 395/14
Standard: 63747 (pełna treść orzeczenia)
W razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy wzajemnej przez jedną ze stron druga strona może w zależności od rodzaju naruszenia umowy lub typu umowy odstąpić od niej (por. np. art. 491, 493 i 560 § 1 k.c.) lub ją wypowiedzieć (por. np. art. 746 k.c., dotyczący umowy zlecenia, która jeżeli ma treść odpowiadającą art. 487 § 2 k.c., powinna być kwalifikowana jako umowa wzajemna), z określonymi konsekwencjami, mogącymi polegać nie tylko na domaganiu się naprawienia szkody, ale i na żądaniu zwrotu spełnionego świadczenia (por. w szczególności art. 494 k.c.) lub uwolnieniu się od obowiązku uiszczenia wynagrodzenia za nie wykonaną jeszcze część świadczenia (por. np. art. 746 k.c.).
Wyrok SN z dnia 7 maja 2009 r., IV CSK 523/08
Standard: 70696 (pełna treść orzeczenia)