Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczenie przedstawicieli akcjonariusza spółki akcyjnej do udziału w walnym zgromadzeniu ( art. 412 § 1 k.s.h.)

Uczestnictwo akcjonariusza na walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika (art. 412 k.s.h.) Naruszenie przepisów ustawy odnoszących się do sposobu podjęcia uchwały (art. 252 § 1 i art. 425 § 1 k.s.h.)

Zgodnie z art. 412 § 1 k.s.h. akcjonariusz może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika. Przepis ten określający najważniejsze korporacyjne prawo akcjonariusza ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnych odstępstw, chociażby na wzór art. 243 § 1 k.s.h., który dopuszcza możliwość ograniczenia prawa wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników i wykonywania prawa głosu.

Bezzasadne niedopuszczenie akcjonariusza do udziału w walnym zgromadzeniu przez celowe pozbawienie możliwości wstępu na salę obrad niewątpliwie narusza prawo, a konkretnie wskazany art. 412 § 1 k.s.h., które to naruszenie stanowi uzasadnioną podstawę stwierdzenia nieważności uchwał podjętych pod wymuszoną nieobecność tego akcjonariusza.

Wyrok SN z dnia 6 czerwca 2018 r., III CSK 403/16

Standard: 63707 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Jeżeli pełnomocnik akcjonariusza nie został dopuszczony do udziału w walnym zgromadzeniu, termin do zaskarżenia podjętych na nim uchwał biegnie od dnia otrzymania wiadomości o uchwałach przez akcjonariusza, bez względu na to, czy niedopuszczony do udziału w zgromadzeniu pełnomocnik pozostawał na sali obrad podczas głosowania.

Wyrok SN z dnia 6 lipca 2007 r., III CSK 26/07

Standard: 63708 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.