Dopuszczalność częściowego uchylenia uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Zagadnienia procesowe w sprawach o uchylenie uchwały

Częściowe uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej nie jest wyłączone, jeżeli służy to zaspokojeniu słusznego interesu właściciela lokalu skarżącego uchwałę, a jednocześnie zapewnia ochronę uzasadnionego interesu pozwanej wspólnoty.

Wyważenie interesów obu stron, może prowadzić do uchylenia uchwały w takiej części, która z jednej strony zapewnia ochronę uzasadnionego interesu pozwanej wspólnoty, a z drugiej służy również zaspokojeniu słusznego interesu powódki jako członka tej wspólnoty. 

Uchwała wspólnoty mieszkaniowej naruszająca interesy członka wspólnoty mieszkaniowej nie jest wskutek tego nieważna, a jedynie uzasadnia roszczenie o jej uchylenie. Z tego względu, art. 58 § 3 k.c., jako dotyczący nieważności części czynności prawnej, nie ma w tej sprawie wprost zastosowania, ale należy pamiętać, że uchwała wspólnoty jest wielostronną czynnością prawną i nie zawsze techniczna i fizyczna podzielność przedmiotu uchwały, w tym wypadku ogrodzenia nieruchomości, ma przełożenie na podzielność uchwały jako czynności prawnej, w tym sensie, że częściowe ogrodzenie nieruchomości z wyłączeniem lokalu powódki może jednak nie realizować zakładanego skarżoną uchwałą i uzasadnionego interesu wspólnoty.

Mówiąc prościej, pomimo fizycznej podzielności przedmiotu uchwały, nie zawsze będzie uzasadnione uchylenie skarżonej uchwały jedynie w części. Jeśli zatem nie będzie dopuszczalne częściowe uchylenie uchwały, wówczas Sąd drugiej instancji, po uzupełnieniu podstawy faktycznej, zadecyduje, interes której ze stron procesu, zasługuje na większą ochronę.

Wyrok SN z dnia 21 marca 2019 r., II CSK 62/18

Standard: 63703 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.