Obowiązek utworzenia służby BHP; powierzenie wykonywanie zadań tej służby (art. 237[11] k.p.
Bezpieczeństwo i higiena pracy (art.15 k.p.; art. 94 pkt 4 k.p.i art. 207 – at. 237[15] k.p.) Obowiązki pracodawcy związane z ochroną życia i zdrowia pracowników (art. 15 k.p. art. 94 pkt 4 k.p.i art. 207 k.p.)
Pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby BHP pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy bez dodatkowego wynagrodzenia, jeżeli odpowiednio zmniejszy zakres dotychczas wykonywanych obowiązków (art. 23711 w związku z art. 78 § 1 k.p.).
Na podstawie art. 237[11] k.p. na pracodawcę został nałożony obowiązek utworzenia służby BHP albo też powierzenia wykonywania zadań tej służby pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, jest to obowiązek ustawowy, a zatem nie można na podstawie postanowień statutu jednostki organizacyjnej się od niego uwolnić.
Wymienione przepisy nie wskazują w żaden sposób, że powierzenie wykonywania zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy musi nastąpić odpłatnie lub też następuje nie odpłatnie. Naturalnie, w Polsce praca w ramach stosunku pracy jest świadczona odpłatnie i jest to jedna z zasad prawa pracy. Zatem wykonywanie obowiązków powierzonych przez pracodawcę powinno następować za wynagrodzeniem. Omawiane tutaj przepisy nie przewidują jednak przyznania dodatku do wynagrodzenie albo dodatkowego wynagrodzenia z tytułu wykonywania zadań służby BHP, co wskazuje na to, że wynagrodzenie to może być częścią dotychczas otrzymywanego wynagrodzenia za pracę, jeżeli oczywiście pracodawca odpowiednio zmniejszy zakres obowiązków wykonywanych przez pracownika na podstawie ustaleń umownych, w celu umożliwienia mu wykonywania zadań służby BHP.
Wyrok SN z dnia 10 marca 2020 r., I PK 259/18
Standard: 63383 (pełna treść orzeczenia)