Wypowiedzenie ze względu na przeciwwskazania lekarskie do wykonywania powierzonych czynności
Wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na stan zdrowia pracownika
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem stanowi jego niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy, a nie samo orzeczenie lekarskie o istnieniu takiej niezdolności, które jest jedynie dowodem podlegającym ocenie sądu pracy.
Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę, o czym wspomniano, musi istnieć w dacie dokonywania wypowiedzenia umowy o pracę. Późniejsza zmiana okoliczności nie wpływa na ocenę zasadności dokonanego wypowiedzenia. A zatem utrata przez pracownika zdolności do pracy na danym stanowisku zaistniała po złożeniu przez pracodawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, nie czyni tego wypowiedzenia uzasadnionym, jak i odzyskanie przez pracownika w toku procesu sądowego zdolności do poprzednio wykonywanej pracy, nie oznacza bezzasadności dokonanego wypowiedzenia.
Tylko rzeczywiste istnienie przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy na określonym stanowisku jest uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, a nie błędne orzeczenie lekarskie wydane na podstawie art. 229 § 4 k.p.
W wyroku z dnia 9 marca 2011 r., I PK 29/10, Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że jeśli postępowanie dowodowe wykluczyło istnienie niezdolności do pracy w dacie wypowiedzenia umowy o pracę, to podana przyczyna wypowiedzenia okazała nierzeczywista i nie uzasadniała decyzji pracodawcy. Słuszności tej konkluzji nie podważa okoliczność, że postępowaniu pracodawcy nie można przypisać złej woli, czy niedochowania należytej staranności we wskazaniu nierzeczywistego powodu wypowiedzenia.
Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2023 r., III PSKP 29/22
Standard: 72356 (pełna treść orzeczenia)
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 lutego 1979 r., I PRN 14/79 wskazywał, że wypowiedzenie umowy o pracę jest uzasadnione w rozumieniu art. 45 k.p., jeśli jego motywem był stan zdrowia pracownika, uniemożliwiający mu wykonywanie dotychczasowej funkcji, zwłaszcza gdy zakład pracy zaproponował mu inną pracę, odpowiadającą stanowi zdrowia pracownika, a pracownik nie zgodził się na tę pracę.
W rozpoznawanej sprawie pozwany zaproponował powodowi wykonywanie innych czynności, które jednak nie respektowały przeciwwskazań zawartych w orzeczeniu lekarza medycyny pracy, gdyż były to prace wymagające pochylenia, co było przeciwwskazane przez lekarza.
Wyrok SR w Bartoszycach z dnia 1 sierpnia 2017 r., IV P 26/17
Standard: 8405 (pełna treść orzeczenia)