Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uporczywość i długotrwałość oddziaływania na pracownika w rozumieniu art. 94[3] § 2 k.p.

Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi (art. 94[3] k.p.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Za uznaniem długotrwałości oddziaływania na pracownika o charakterze mobbingu  przemawia ustalenie, że spowodowało ono rozstrój zdrowia, o którym stanowi art. 94[3] § 3 k.p.

Wyrok SN z dnia 13 lutego 2024 r., II PSKP 29/22

Standard: 80756 (pełna treść orzeczenia)

Kodeksowa definicja mobbingu nie określa granic czasowych ani częstotliwości występowania zachowań kwalifikowanych jako mobbing. Wynika z niej jednak bezsprzecznie, że nie wystarczy jednokrotne lub kilkukrotne stosowanie mobbingu w krótkim okresie, gdyż cechą relewantną mobbingu jest uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie pracownika (por. wyrok SN z dnia 3 sierpnia 2011 r., I PK 40/11.

Generalnie przyjmuje się, że długotrwały terror psychiczny w miejscu pracy, to co najmniej sześć miesięcy. Nie jest to wszakże żadna sztywna granica. Czas trwania terroru psychicznego musi być oceniany indywidualnie.

W judykaturze uznano zatem, że długotrwałość nękania lub zastraszania pracownika w rozumieniu art. 943 § 2 k.p. powinna być rozpatrywana w sposób zindywidualizowany i uwzględniać okoliczności konkretnego przypadku. Nie jest więc możliwe sztywne określenie minimalnego okresu niezbędnego do zaistnienia mobbingu (por. wyrok SN z dnia 17 stycznia 2007 r., I PK 176/06). W wyroku z dnia 22 kwietnia 2015 r., II PK 166/14, Sąd Najwyższy skonstatował, że przy dużej intensywności nękania lub zastraszania pracownika nie można wykluczyć, iż wystarczający może być okres pięciu tygodni, zwłaszcza gdy dotyczy osoby o subtelnej psychice.

Długotrwałość zachowań uznawanych za mobbing należy rozpatrywać jednocześnie z ich uporczywością, która rozumiana jest jako znaczne nasilenie złej woli ze strony mobbera. Uporczywość oznacza rozciągnięte w czasie, stale powtarzane i nieuchronne (z punktu widzenia ofiary) zachowania, które są uciążliwe i mają charakter ciągły. Przesłanki „uporczywości" i „długotrwałości" wzajemnie na siebie oddziałują. Nie da się ich rozważać oddzielnie. Dlatego intensyfikacja negatywnych zachowań skłania do uznania za długotrwały okresu krótszego niż w przypadku mniejszego ich nasilenia.

Mobbing jako zjawisko ma charakter dynamiczny i rozwija się, poczynając od drobnych i incydentalnych przypadków. Dopiero z upływem czasu ich kwalifikowanej sumie daje się przypisać cechę mobbingu. Nie ma więc powodów, by poszukiwać zdarzenia inicjującego mobbing. Jedynie w ujęciach socjologicznych doszukuje się początku mobbingu w konflikcie.

Z prawnego punktu widzenia udowodnienie zdarzenia stanowiącego początek mobbingu pozostaje irrelewantne dla możliwości przypisania pracodawcy odpowiedzialności za mobbing. Istotne jest bowiem nagromadzenie dotyczących pracownika lub skierowanych przeciwko niemu zachowań, zmierzających do wywołania skutków wymienionych w art. 94[3] § 2 k.p. Wystarczy zatem ustalenie, że proces trwał przez wiele miesięcy oraz że zaistniało w tym czasie wiele zachowań składających się na mobbing (tj. cecha uporczywości).

Wyrok SN z dnia 28 listopada 2023 r., III PSKP 30/22

Standard: 80768 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 182 słów. Wykup dostęp.

Standard: 80771

Komentarz składa z 358 słów. Wykup dostęp.

Standard: 71626

Komentarz składa z 96 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65313

Komentarz składa z 123 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62614

Komentarz składa z 120 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62597

Komentarz składa z 37 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62609

Komentarz składa z 35 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62612

Komentarz składa z 296 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57995

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.