Odwołanie pracownika z urlopu
Odwołanie pracownika z urlopu (art. 167 k.p.)
Odwołanie pracownika z urlopu może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy wystąpiły okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu oraz nieobecność pracownika w zakładzie pracy, ze względu na te okoliczności, jest konieczna.
Oceny przyczyn uzasadniających odwołanie pracownika z urlopu dokonuje pracodawca. Pracownik jest obowiązany podporządkować się decyzji pracodawcy zarówno wtedy, gdy nie podał on przyczyny stanowiącej podstawę odwołania, jak i wtedy, gdy podana przyczyna, zdaniem pracownika, nie uzasadnia odwołania.
Odwołanie z urlopu jest poleceniem pracodawcy, do którego pracownik powinien się zastosować ze względu na regułę zawartą w art. 100 § 1 k.p. oraz obowiązek dbania o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.).
Innymi słowy w razie spełnienia przesłanek odwołania, powrót do pracy jest obowiązkiem pracownika, którego niewykonanie może stanowić podstawę odpowiedzialności.
Pracownik mógłby odmówić wykonania polecenia powrotu do pracy jedynie wówczas, gdyby było ono sprzeczne z prawem albo z umową o pracę
Wyrok SN z dnia 22 listopada 2022 r., II PSKP 20/22
Standard: 69170 (pełna treść orzeczenia)
W drodze analogii należy przyjąć, że pracodawca publiczny może odwołać pracownika urzędu państwowego z udzielonego mu czasu wolnego na analogicznych zasadach jakie przewidziano w art. 167 § 1 k.p. Niezastosowanie się przez pracownika do odwołania z urlopu pociąga za sobą ryzyko zastosowania przez pracodawcę art. 52 § 1 pkt 1 w związku z art. 100 § 1 k.p. i ewentualnego procesu sądowego, w którym pracownik wykazywałby, że z powodu niespełnienia przesłanek zastosowania art. 167 § 1 k.p. pracodawca nie dopuścił się naruszenia podstawowego obowiązku pracownika.
Wyrok SN z dnia 14 czerwca 2018 r., II PK 97/17
Standard: 62369 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 62368