Nanoszenie poprawek w zakresie błędów interpunkcyjnych, ortograficznych, stylistycznych; korekta językowa
Przedmiot umowy o dzieło; oznaczenie dzieła
Naniesienie poprawek w zakresie błędów interpunkcyjnych, ortograficznych czy stylistycznych pozbawione jest cech indywidualnych i z tego powodu nie jest dziełem w rozumieniu k.c.
Naniesienie poprawek w zakresie błędów interpunkcyjnych, ortograficznych czy stylistycznych pozbawione jest cech indywidualnych. Dokonywane są zgodnie z zasadami języka polskiego i nie ma w nich miejsca na mnogość rozwiązań, w ramach której dałoby się uwzględnić preferencje zamawiającego.
Rezultat – w jakiejkolwiek formie – występuje w zasadzie w każdym przypadku czynności ludzkiej i niemal zawsze daje się go poddać jakiejś ocenie. To jednak nie wystarcza do uznania go za dzieło. Przykładowo, da się stwierdzić czy korektor prawidłowo poprawił istniejące w tekście błędy ortograficzne, jednakże nie zmienia to faktu, że tego typu efekt pracy nie jest wystarczająco charakterystyczny.
Przedmiotem umowy o dzieło nie może być osiąganie kolejnych, bieżąco wyznaczanych rezultatów.
Nie można z góry założyć, iż redaktor nie tworzy dzieła. Jeżeli wykonywane przez niego czynności mają charakter twórczy, indywidualny, to nie można im tego przymiotu odmówić.
Wyrok SN z dnia 21 lutego 2019 r., II UK 589/17
Standard: 61439 (pełna treść orzeczenia)