Pieniądze, banknot pieniężny jako dowód rzeczowy

Rzecz ruchoma, przedmiot, pieniądz, dowód rzeczowy (art. 115 § 9 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Środki pieniężne zapisane na rachunku bankowym są zgodnie z art. 115 § 9 k.k. rzeczą ruchomą. Nie mogą być one jednak traktowane identycznie jak inne rzeczy ruchome również w zakresie opisu czynności, które można z nimi dokonać. W szczególności nie sposób użyć w stosunku do środków pieniężnych zapisanych (zgromadzonych) na rachunku bankowym pojęcia ich „zabrania”. W taki sposób można określić czynność sprawczą w odniesieniu do ruchomej rzeczy materialnej, względnie do pieniędzy w gotówce, nie zaś do niemających materialnego charakteru zapisów na rachunku bankowym.

Zarówno dokonanie wypłaty środków pieniężnych, jak też złożenie dyspozycji przelewu tych środków na swój rachunek z rachunku zmarłego wypełnia definicję zaboru rozumianego jako wyjęcie rzeczy spod władztwa innej osoby i objęcie jej we władanie przez sprawcę wbrew woli osoby dysponującej rzeczą i bez podstawy prawnej.

Wyrok SN z dnia 23 listopada 2022 r., V KK 66/22

Standard: 75695 (pełna treść orzeczenia)

Banknot pieniężny jest dowodem rzeczowym wtedy, gdy sam w sobie – jako rzecz – in concreto – jest nośnikiem informacji – konkretne numery serii, odciski palców, ślady biologiczne itp.

Gdy środki pieniężne zostają fizycznie zatrzymane podczas przekazywania, przenoszenia itp. – np. wręczana walizka z pieniędzmi, banknoty takie mogą być przedmiotem oględzin – np. ekspertyz z zakresu daktyloskopii, a numery banknotów mogą pozwolić na odtworzenie ich drogi przemieszczania).

Uchwała SN z dnia 13 października 2021 r., I KZP 1/21

Standard: 61236 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 303 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23953

Komentarz składa z 118 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8342

Komentarz składa z 118 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23937

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.