Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Faktyczna zdolność do świadczenia pracy gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p.

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy; przestój (art. 81 k.p.)

Faktyczna zdolność do świadczenia pracy oznacza pełną zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania obowiązków pracowniczych, gdy nie występują przeszkody do jej świadczenia, na przykład w postaci niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub innymi przyczynami. 

Wyrok SN z dnia 12 października 2007 r., I PK 117/07

Standard: 61030 (pełna treść orzeczenia)

Przez faktyczną zdolność (gotowość) do świadczenia pracy należy rozumieć stan, w którym pracownik jest fizycznie i psychicznie zdolny do wykonywania pracy, przy czym nie występują przeszkody do jej świadczenia, na przykład w postaci niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub innymi przyczynami.

Odmowa poddania się kontrolnym badaniom lekarskim po długotrwałej chorobie uzasadnia niedopuszczenie pracownika do pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, gdy wyłączną przyczyną tej odmowy są okoliczności leżące po stronie pracownika.

Powódka przyznała, że otrzymała od pracodawcy pismo wzywające ją do złożenia zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy (przesłuchana w charakterze strony). Zgodnie z art. 229 § 2 k.p., pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim, a w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Z kolei zgodnie z art. 229 § 4 k.p., pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Domaganie się przez pozwanego pracodawcę przedstawienia przez powódkę aktualnego orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia po długotrwałej chorobie znajdowało usprawiedliwienie w powołanych przepisach. Obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu okresu zasiłku choro-bowego dotyczy pracownika, który po upływie tego okresu stawił się do pracy i zgłosił gotowość jej wykonywania (por. wyrok SN z 21 września 2001 r., I PKN 639/00). Odmowa poddania się takim badaniom uzasadnia niedopuszczenie pracownika do pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, gdy jedyną przyczyną tej odmowy są okoliczności leżące po stronie pracownika.

Wyrok SN z dnia 23 września 2004 r., I PK 541/03

Standard: 61016 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 49 słów. Wykup dostęp.

Standard: 61938

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.