Prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy art. 81 § 1 k.p.
Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy; przestój (art. 81 k.p.) Obowiązek pracodawcy zatrudniania pracownika (art. 22 § 1 k.p.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Przesłankami nabycia prawa do spornego wynagrodzenia są zatem,
- po pierwsze, gotowość pracownika do pracy oraz,
- po drugie, niedopuszczenie go do pracy przez pracodawcę z przyczyn leżących po stronie podmiotu zatrudniającego
Wynagrodzenie przysługuje za gotowość do pracy wyrażaną przez pracownika w czasie trwania stosunku pracy, nawet gdy pracodawca pozostaje w błędnym przeświadczeniu o nieistnieniu lub ustaniu tego stosunku (wyroki SN: z dnia 26 czerwca 1998 r., I PKN 195/98; z dnia 7 lipca 2000 r., I PKN 721/99 i z dnia 13 grudnia 2007 r., I PK 149/07). Jeśli zatem pracodawca bezpodstawnie kwestionuje istnienie między stronami stosunku pracy i nie dopuszcza pracownika do wykonywania umówionego rodzaju pracy w miejscu i czasie do tego wyznaczonym, sytuacja taka wypełnia hipotezę normy art. 81 § 1 k.p. w zakresie omawianej przesłanki nabycia prawa do wynagrodzenia dotyczącej podmiotu zatrudniającego i to niezależnie od tego, co legło u podstaw owego błędnego przeświadczenia pracodawcy.
Wyrok SN z dnia 16 lutego 2023 r., III PSKP 3/22
Standard: 70285 (pełna treść orzeczenia)
W każdym przypadku wynagrodzenie nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów
Wyrok SN z dnia 14 grudnia 2022 r., III PSKP 88/21
Standard: 71400 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 61009
Standard: 70305