Niezdolność do pracy pełnomocnika potwierdzona zaświadczeniem lekarskim

Przywrócenie terminu uchybionego przez profesjonalnego pełnomocnika

Wystawienie zwolnienia lekarskiego oznacza, że osoba, której ono dotyczy, jest niezdolna do pracy. Nie można zatem uznać, że chory może kontynuować wykonywanie zwykłych obowiązków zawodowych, a w przypadku adwokata - sporządzać pisma procesowe, dokonywać lub zlecać ich wysyłkę i realizować czynności procesowe w imieniu strony. Dotyczy to także takich czynności, które mogą być postrzegane jako wymagające niewielkiego wysiłku intelektualnego, każda bowiem czynność procesowa, a zwłaszcza podejmowana w związku ze złożeniem środka zaskarżenia, wymaga namysłu i staranności uwzględniającej stawiane kwalifikowanym pełnomocnikom procesowym wymagania wynikające z zawodowego charakteru ich działalności. Odmienne stanowisko kolidowałoby ze stwierdzeniem przez lekarza stanu niezdolności do pracy, którego założeniem jest co do zasady przekonanie o obniżonej zdolności psychofizycznej chorego (por. wyrok SN z dnia 12 czerwca 2008 r., III CSK 11/08).

Niezdolność do pracy nie wyłącza jednak a priori możliwości powierzenia czynności innej. Konieczność podjęcia takich działań przez kwalifikowanego pełnomocnika procesowego może być postrzegana jako mieszcząca się w wymaganiu należytej staranności (por. postanowienie SN z dnia 14 lutego 2013 r., II CZ 163/12). Należy zbadać, czy istniała realna możliwość zastąpienia pełnomocnika procesowego w dokonaniu czynności.

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim oznacza, że możliwość uzyskania przez pełnomocnika powoda pomocy innej osoby przy sporządzeniu pisma procesowego mogła być realnie utrudniona i stanowić istotną przeszkodę w dochowaniu terminu.

Postanowienie SN z dnia 10 kwietnia 2019 r., II PZ 5/19

Standard: 60983 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.