Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Potrącenie do odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 498 k.c. w zw. z art. 300 i art. 101[2] k.p.).

Ochrona wynagrodzenia za pracę (art. 84 – 91 k.p.) Potrącenie (art. 498 k.c.) Odszkodowanie należne pracownikowi z tytułu zakazu konkurencji (art. 101[2] § 1 i 3 k.p.)

Odszkodowanie wynikające z umowy o zakazie konkurencji nie jest wynagrodzeniem za pracę i nie podlega ochronie przewidzianej dla wynagrodzenia za pracę. 

Skoro odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie podlega ochronie przewidzianej dla wynagrodzenia za pracę, to dopuszczalne jest zastosowanie wobec niego instytucji potrącenia z art. 498 i n. k.c. w związku z art. 300 k.p. 

W doktrynie prawa pracy zauważa się, że w związku z żądaniem pracodawcy odszkodowania za niedobór w mieniu powierzonym pracownikowi, obie strony mogą rozważać możliwość zastosowania potrącenia na podstawie powyższych przepisów. Pracodawca może obniżyć kwotę dochodzonego odszkodowania w takim zakresie, w jakim zostanie zaspokojony dzięki potrąceniu pieniężnej wierzytelności pracownika skierowanej przeciw niemu, jeżeli ta wierzytelność nie jest objęta zakazem potrącania. Możliwości pracodawcy ograniczają się do potrącania na tej podstawie prawnej wierzytelności pracownika niebędących wynagrodzeniem za pracę w rozumieniu art. 87 k.p., np. dotyczących odszkodowania lub, ewentualnie, odprawy.

Wyrok SN z dnia 10 czerwca 2021 r., III PSKP 19/21

Standard: 60604 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.